تبلیغات
چَرتاق - مطالب بهمن 1392
 
نویسنده وبلاگ : .. .

دانلود آهنگ جدید و بسیار زیبا محمد صادق جاوید بنام مسافر قطار ساعت بعد

برترین موزیک سال 91 انتخاب شده توسط بهترین و بزرگترین آهنگسازان ایران

برترین شعر سال 91 انتخاب شده توسط انجمن شعر ایران

 

)موزیک : حامد آریا نژاد شعر : جواد گنجعلی میکس و مستر : حامد آریانژاد(

 


دانلود آهنگ با کیفیت ۳۲۰ MP3

Mohammad Sadegh Javid – Mosafer Ghatar Saate Bad

 

دانلود آهنگ با کیفیت ۱۲۸ MP3

Mohammad Sadegh Javid – Mosafer Ghatar Saate Bad
تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 بهمن 1392 | نظرات
نویسنده وبلاگ : .. .

میهن حماسه

خواننده :امین معین

زبان : ایرانی

آهنگساز : حامد آریان نژاد

شاعر : جواد گنجعلی

موضوع : ایران ، انتخابات 

====================
بهار نو

خواننده :امین معین

زبان : ایرانی

آهنگساز : حامد آریان نژاد

 موضوع : عید نوروز و مهربانی 

دانلود این آهنگ

====================
تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 بهمن 1392 | نظرات
نویسنده وبلاگ : .. .

سعید قربانیان معاشقه با پریان (نگاهی به شعر و زندگی جواد گنجعلی)

جواد گنجعلی شاعر، نویسنده و منتقد ادبی در بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۵۳ در “دررود ” یکی از شهر های نیشابور به دنیا آمد . خودش درباره دررود می نویسد: “خود مردم دررود نمی دانستند دررود شهر است یا شهرک.”
زندگی در کنار ایستگاه قطار در منطقه ای که بلاتکلیف بود و مدام در حال خالی شدن از سکنه ،کودکی او را سرشار از خاطره‌ وداع کردن ها کرده است. اندوهی که سال ها بعد در شعرهایش نمایان می شود. دلهره ای با او بزرگ می شود مثل گذشتن از راه آهن، مثل جنگ ، که کودکی اورا انباشته می کند از بوی گلاب و آواز های غمگین مادران در رثای فرزندانشان.
فرصت خارج شدن از آن فضای حزن انگیز که تنها مشوق اش برای خواندن آقای کاشفی است کتابدار کتابخانه تا سال ها دست نمی دهد. کودکی گنجعلی میان دو زمان ایستاده است . دررود از سویی دبستان و راهنمایی و دبیرستان دارد و از سویی مکتب خانه . خودش می نویسد که : گاهی می شد گوشمان را هم می کشید آ بی بی را می گویم درس می خواست و ما باید حفظ می کردیم .آ بی بی معلم مکتبخانه بود.
زمان می گذرد و گنجعلی مشغول به تحصیل الهیات می شود از نیمه راه رشته اش را رها می کند و شغل معلمی را بر می گزیند. عشق او به ادبیات نخست، با نوشتن داستان های کوتاه شروع می شود.
کم کم زندگی در فضای نیشابور او را به سمت شعر می کشاند. در آن سال ها تاثیر حوزه هنری بر شعر کشور چنان زیاد بود که غزل و قوالب کهن به شکل گفتمان مسلط مورد حمایت دولت قرارداشت. مرگ شاملو و البته اوضاع نابه سامان شعرسپید دهه ی هفتاد که بی رغبتی انبوه شاعران جوان به سپیدسرایی را به دنبال دارد گنجعلی را به استفاده نو از قوالب کهن می کشاند.

مجموعه چهارم شخص مفرد او یکی از مهم ترین مجموعه های غزل آن سال هاست که فضای ادبی را برای مدت ها تحت تاثیر خود قرار می دهد. البته باید اذعان کرد گنجعلی به دلیل خصوصیات ویژه اش و نوعی بی تفاوتی نسبت به دیده شدن ، هرگز چنانکه باید در میان نسل های بعد شناخته شده نیست. امّا ردپای کاری که او و محمد صابر تولایی و حسین تقدیسی با غزل می کنند همین امروز هم در شاعران غزل سرا پیداست. شاید نسل های بعد رگه های تغییر مضمون را در شاعران متاخر بیابد اما گذار از نام این سه شاعر نوعی بی انصافی است در حالی که هنوز هم کم تر مجموعه غزلی در حد و اندازه های آثار آنان منتشر شده و آنچه که بعد ها در بوق و کرنا و در اوج سفاهت و رسانه زدگی به عناوین جعلی، قشری را مخترع مکاتب بدیعه و خلق الساعه می داند عملا” متاثر از کارهای شاعرانی چون گنجعلی هاو صابری ها است که به دلیل عالمانه عمل کردن از تحریف ایسم ها سرباز زدند و صرفا” خلاقیت در کار را سرلوحه قرار دادند و هدف غایی شان به هیچ وجه این تحریفات غیر عالمانه غزل امروز نبود که با روخوانی چند کتاب اطلاعات عمومی فلسفه مدعی مکتبی شده اند که اصولا” وضعیت است.
گنجعلی جوان در مشهد ساکن می شود پس از چند سال کلاسیک سرایی و البته تلاش در جهت خلق روش های نو در بیان موزون و مطالعه آثار ادبی غرب وشرق دست به کاری نو می زند و پس از مدتی دوری از فضای ادبی مجموعه ای از شعرهای آزادش را منتشر کند که برنده قلم زرین همان سال می شود- دری بر پاشنه‌ی اندوه-. خودش می گوید: دست از کشف مجدد آتش برداشتم. شعر امروز پس از نیما نمی تواند بازگردد به ایستگاه مشروطه.

مجموعه ای که توسط انتشارات سخن گستر تنها در هزار نسخه انتشار می یابد و علی رغم ظرفیت های گسترده ای که برای توجه اصحاب قلم دارد به دلایل نا معلومی مورد بی اعتنایی قرار می گیرد. مافیای ادبی نشسته بر راه آب رسانه های وطنی نمی گذارد مردی که دیپلماسی ادبی را نیاموخته و به آن اعتقاد ندارد مورد توجه قرار بگیرد.


مجموعه‌ی دری بر پاشنه اندوه یکی از نمودهای جریانی است که تلاش می کرد نقطه پیوند شعر مدرن و کلاسیک باشد.دوباره شعری متولد شده بود که کارکرد اندیشگانی داشت.سرشار از تصاویر نو بود ،عواطف بشر معاصر را توصیف می کرد و نگاهی به ادبیات کلاسیک هم داشت. شعری که پس از مرگ شاملو مغفول ماند و در میان هیاهوی رستگان از سایه سنگین شاعران بزرگ گم شده بود.
گنجعلی –بروسان- نجفی –اسلامی-مهرآذر-شفیعی … از میان گرد و غبار آن سال ها برآمدند. نسلی شهرستانی و دلبسته به ادبیات که های و هوی روزنامه ها نفریفت شان و کم کم راه خود را در میان مخاطبین باز کردند.
شعرهای دری بر پاشنه اندوه، تکلم شخصی است که در میان تنهایی و سیاهی رستگاری را می جوید. اندوه انسانی که دیگر نمی تواند به بازگشت خدایان امید ببندد، یا چشم به معجزه داشته باشد. انسانی نا امید که دلگرمی هایی کوچک دارد( آیا زندان ما در مسیر رفت و آمد توست؟) انسانی نومید که گاه به اندوهش را به زبان می آورد: زندگی چیز غم‌انگیزیست/ حتی اگر فیل باشی/ زندگی چیز غم‌انگیزی است.
گنجعلی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد روانشناسی است و شاید همین امر باعث شده که وقتی به مصائب بشری می پردازد شعرش به دقایقی اشاره کند که هر شاعری را توان برآمدن از پس آن نیست.
شعر او بی هراس از افراط گری این سال ها، از تمامی مناسک و ایدئولوژی حاکم بر جوامع خاورمیانه به نفع شعر استفاده می کند. کم نیستند

خطهای چنینی در شعر او که در ستایش همسرش می نویسد: تو حتی خطّ قرآن را/ به دقّتِ پشت قرص های من نمی خوانی.
بازآفرینی اساطیر در جهان امروز ویژگی های خودش را دارد گنجعلی با تاکید بر اینکه قهرمان نیست و انسانی است چون همه، مرگ خدایان را باور دارد:

سزار نیستم که شمشیر خشمم را در سینه بیگناهی غلاف کنم» هلنا!/ هلنا!/ هلنا!


سال ۱۳۹۰ شمسی و در اوج فشارهای اجتماعی و احتمال بروز جنگ گنجعلی دست به سرایش مجموعه ای دیگر می زند :

مجموعه ای با عنوان پرچم سپید متاسف.
این مجموعه شامل شعرهای کوتاهی است که گاه درنگ هایکواری دارند بر جنگ. گاه راوی عواطف بشری هستند که در میان جنگ تغییر می کند و گاه به مفاهیمی چون آزادی و انسانیت می پردازد. شاعر این شعرها گویی سربازی است سربه هوا. سربازی که نمی تواند زیبایی مه نشسته بر میدان جنگ را باران بهاری را نبیند. راوی اندوه اسیری در اتاق بازجویی ، راوی احوال گوینده اخبار جنگ، راوی قضیه انسان بر علیه انسان.
این مجموعه به معنای واقعی کلمه مجموعه است و منتخب آثار نیست. یعنی همه شعرها در کنار یکدیگر علاوه بر استقلال نهایتا” به صورت یک کل بر مخاطب تاثیر می گذارند. ساختار مجموعه پرچم سپید متاسف به گونه ای است که باید همه‌ی آن را خواند و گرنه بخشی از آثار تاثیر و ماهیت خود را از دست می دهند.
چنانکه گفتم روشمندی گنجعلی در پرداخت آثارش، به شیوه های نوین تالیف کتب شعر نظر دارد و جهانبینی او و نگاهش را نمی توان با خواندن بخشی از کارها صرفا” بررسی کرد.

 .


کتاب پرچم سپید متاسف اگرچه تحسین خواص ادبیات را برانگیخت .اما آن هم چون آن دو دیگر وارد جهان مخاطبین اتفاقی نشد و البته که نقش سیاه مافیای ادبی را هم نمی توان در این محروم شدن مخاطب از نظر دور داشت.


شاید بتوان یکی از مهم ترین آثارادبی وطنی درباره جنگ در دوران معاصر را همین مجموعه دانست. مجموعه ای که جنگ را از منظری انسانی می نگرد و از انسان بدوی تا انسان معاصر را
با همه روحیاتشان می کاود.
در ادامه چند اثر از او را با هم می خوانیم اگرچه چنانکه گفتم باید کتاب های او را به صورت یک کلِّ موثر خواند و نه چنین پراکنده و شلوغ:

برای ادامه  ...

 


ادامه مطلب

تاریخ انتشار : چهارشنبه 9 بهمن 1392 | نظرات
نویسنده وبلاگ : .. .

حدیث قدسی!

من شش چیز را در شش جا قرار دادم ولی مردم آن را در شش جای دیگر طلب می كنند و هرگز به آن نمی رسند :
1 - من علم را در گرسنگی قرار دادم ولی مردم آن را در سیری دنبال می كنند.
2 - من عزت را در نماز شب قرار دادم ولی مردم آن را در دستگاه سلاطین می جویند.
3 - من ثروت را در قناعت قرار دادم ولی مردم آن را در كثرت مال طلب می كنند.
4 - من استجابت دعا را در لقمه حلال قرار دادم ولی مردم آن را در قیل وقال دنبال می كنند.
5 - من بلندمرتبگی را در تواضع قرار دادم ولی مردم آن را در تكبر می طلبند.
6 - من راحتی را در بهشت قرار دادم ولی مردم آن را در دنیا طلب می كنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه 8 بهمن 1392 | نظرات
نویسنده وبلاگ : .. .

معرفی یك سایت سرگرم کننده!!!

یک از بهترین ابزارهای تحت وب برای ساخت موزیک که به شما امکان می دهد تا با کشیدن و رها کردن قسمت های مختلف بر روی تایم لاینی که از مردهای فرانسوی درست شده موزیک مورد علاقه خود را بسازید.
توضیح دادنش واقعا سخته ، خودتون امتحانش کنید ، پیشمون نمی شید.
برای دیدن سایت
(اینجا) كلیك كنید.
تاریخ انتشار : سه شنبه 8 بهمن 1392 | نظرات
نویسنده وبلاگ : .. .

 

بدست آوردن زن پولدار(قابل توجه آقا پسرا)

پدر: دوست دارم با دختری به انتخاب من ازدواج کنی
پسر: نه من دوست دارم همسرم را خودم انتخاب کنم
پدر: اما دختر مورد نظر من ، دختر بیل گیتس است
پسر: آهان اگر اینطور است ، قبول است

پدر به نزد بیل گیتس می رود و می گوید:
پدر: برای دخترت شوهری سراغ دارم
بیل گیتس: اما برای دختر من هنوز خیلی زود است که ازدواج کند

پدر: اما این مرد جوان قائم مقام مدیرعامل بانک جهانی است
بیل گیتس: اوه، که اینطور! در این صورت قبول است

بالاخره پدر به دیدار مدیرعامل بانک جهانی می رود
پدر: مرد جوانی برای سمت قائم مقام مدیرعامل سراغ دارم
مدیرعامل: اما من به اندازه کافی معاون دارم!
پدر: اما این مرد جوان داماد بیل گیتس است!
مدیرعامل: اوه، اگر اینطور است، باشد

و معامله به این ترتیب انجام می شود ................
نتیجه اخلاقی: حتی اگر چیزی نداشته باشید باز هم می توانید
چیزهایی بدست آورید. اما باید روش مثبتی برگزینید!
تاریخ انتشار : سه شنبه 8 بهمن 1392 | نظرات
نویسنده وبلاگ : .. .
 
 
وقتی جهان
از ریشه‌ی جهنم
و آدم
از عدم
و سعی
از ریشه‌های یأس می‌آید
وقتی که یک تفاوت ساده
در حرف
کفتار را
به کفتر
تبدیل می‌کند
باید به بی‌تفاوتی واژه‌ها
و واژه‌های بی‌طرفی
مثل نان
دل بست
نان را
از هر طرف بخوانی
نان است!
 
قیصر امین پورتاریخ انتشار : سه شنبه 8 بهمن 1392 | نظرات
 
   
پنجره وبلاگ چرتاق همیشه به روی شما چهارتاق بازه